Jaké jsou alternativy za plastové jednorázové tašky?

V posledních letech se začaly projevovat důsledky nadměrného používání plastů lidskou společností. Plasty na dně i hladině moří, plasty na plážích, plasty na skládkách. Lidstvo se začalo topit v plastovém odpadu a tak nastává otázka. Jak nahradit tento užitečný, avšak neekologický materiál? Mezi potřeby každodenní potřeby patří plastové sáčky a igelitové tašky, jejichž náhrada by významně ulehčila matce Zemi.

Látkové tašky

Není nic jednoduššího, než taška z látky, např. bavlny. Obrovskou výhodou těchto tašek při šetrném používání je takřka neomezitelná životnost, na rozdíl od plastových variant. Pokud jste kreativní, budou Vaše náklady na látkovou tašku minimální, jelikož si ji můžete dle svých představ ušít z vyřazených starých kousků oblečení, kdy získáte také originální vzhled.

Sáčky z organzy

Foto: https://sacek-organza.cz/

Organza se často považuje za materiál budoucnosti. Jedná se o průhlednou látku vyrobenou z hedvábí s unikátními vlastnostmi. Sáčky z organzy mohou být průhledné, čímž skvěle nahrazují vlastnost plastů, kterou látka bohužel nenahradí. Do sáčků z organzy lze tak nakupovat např. ovoce, kdy prodávající osoba přesně vidí, jaký druh i kolik kusů plodů máte.

Sáčky z kompostovatelného materiálu

Zdroj: https://onyxcompany.com/

Poměrně dosud ne zcela probádaným materiálem je kompostovatelný materiál na bázi škrobu z kukuřice. Jeho výhodou je průhlednost, tak jako u sáčků z organzy. Pokud se Vám sáček roztrhne, nebo se ho budete již chtít zbavit, rozloží se na kompostu zpravidla do 2 týdnů a nezanechá tak po sobě žádný odpad. 

Papírové tašky

Velice známou, ale z nabízených alternativ nejméně šetrnou variantou, jsou papírové tašky. Mezi jejich hlavní výhodu patří recyklovatelnost, avšak zatížení při výrobě papíru je pro přírodu velice náročné, a tak tato varianta není příliš doporučována, pokud se člověk nechová k papírovým taškám šetrně a používá je pouze jednorázově.

A co vy, používáte nějakou z šetrnějších variant, nebo nadále dáváte přednost plastům? 

Napsat komentář